czwartek, 23 maja 2013
Sen Watteau i bal duchów czyli Noc Muzeów na Zamku Królewskim w Warszawie

Noc z 18 na 19 maja należała do muzeów. Spędziłam ją na w Zamku Królewskim w Warszawie. Wieczór upłynął pod hasłem Bal Duchów. Warszawska Wyższa Szkoła Artystyczna przygotowała przedstawienie "Sen Watteau". Stroje moich studentek były inspirowane stylem rokoko. Choć pojawiły się także stroje renesansowe i barokowe.

 

Foto: A. Mazur-Gadzinowska

piątek, 17 maja 2013
Dyplomy Wyższa Szkoła Artystyczna

Dyplomy w Wyższej Szkole Artystycznej w Warszawie jak zwykle były ogromnym wydarzeniem.

Wśród wielu emocji, jakie wzbudzały w komisji dyplomy, mój zachwyt wzbudziły prace Moniki Wójtowicz. Cykl obrazów został uzupełniony kolekcja surrealistycznych ubiorów przedstawiających profil kobiety. Dyplom był bardzo osobistą wizją studentki nawiązującą bezpośrednio do jej doświadczeń. Całość bardzo spójnie komponowała się z kostiumem autorki.

Oto kilka zdjęć z obrony.

 

 

 

 

 

Fot. Agnieszka Mazur Gadzinowska

02:00, aguda1979 , Imprezy
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 21 marca 2013
Dyplomy MSKPU

14 marca 2013 obejrzałam pokaz dyplomowy Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru, gdzie byłam wykładowcą. Pokaz odbył się w Studio Domaniewska w Warszawie. Na pokazie zaprezentowane zostało piętnaście wybranych najlepszych kolekcji tegorocznych dyplomantów.

Najwięcej wyróżnień zdobyła moja była studentka, Aleksandra Sulżyńska za kolekcje inspirowaną Rewolucją Francuską. Aleksandra w nagrodę odbędzie staż w firmie Levi's. Wyróżniona została miedzy innymi przez: Designeria Trendy Show, Levi's, KMAG, Fashion Magazine, Moda Forum i Fashionweare.

Brawa za odważną interpretacje historii.

Fot A.M. Mazur: Aleksandra Sulżyńska odbierająca nagrodę od Michała Zaczyńskiego z Fashion Magazine.


Fot. A.M.Mazur: Kolekcja Dominiki Cybulskiej.

Dominika Cybulska, kolekcja "Salle Delort de Gléon" inspirowana Marokiem oraz architekturą mauretańsko-islamską, została zauważona i wyróżniona przez Lamode.info.

 

Fot: A.M.Mazur: Pokaz Natalii Jezierskiej.

Parateatralny pokaz Natalii Jezierskiej zakończony alarmem docenił Janusz Noniewicz z KMAG.

Fot A.M.Mazur: Pokaz kolekcji Moniki Kubatek został wyróżniony przez Gabrielę Michalczuk i Akademię Makijażu Mokotowska.

Monika Kubatek odbędzie staż w Atelier Paprocki i Brzozowski. Będzie miała także okazje zaprezentować swoja kolekcję przed pokazem słynnych projektantów. Gratuluję mojej studentce i czekam na kolejne sukcesy.

 

Fot: A.M.Mazur: Joanna Klimas wyróżniła kolekcję Marty Adamiec, która odbędzie staż w Atelier Joanna Klimas.


Fot. A.M.Mazur: Wśród gości pokazu obecny był młody projektant Karol Kurpiewski.

Karol Kurpiewski absolwent MSKPU, obecnie student Katedry Mody ASP w Warszawie. Doceniony za swą dyplomową kolekcje przez Joannę Klimas w roku 2012. Jego kolekcję docenił sam Paco Rabanne podczas European Fashion Event 2012.

 

Fotografie: Agnieszka Monika Mazur

Tagi: fashion
01:17, aguda1979 , Imprezy
Link Dodaj komentarz »
środa, 20 marca 2013
Kod włosów w kulturze i sztuce

22 lutego 2013 w Klubie Kostiumologii i Tkaniny Artystycznej przy Warszawskim Oddziale Stowarzyszenia Historyków sztuki odbyło się spotkanie z moim byłym wykładowcą dr hab. Ewą Letkiewicz z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej. Pani Ewa Letkiewicz zaprezentowała wykład na temat kodu włosów w kulturze i sztuce. Zaprezentowała także przykłady biżuterii, do której wykonania użyto włosów. 

Pani dr hab. Ewa Letkiewicz jest autorką dwóch znakomitych publikacji:

"Klejnoty w Polsce. Czasy ostatnich Jagiellonów i Wazów", Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, 2006.

"Klejnoty w osiemnastowiecznej Polsce", Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, 2011.

Fot: Dr hab. Ewa Letkiewicz i prof. Irena Hulm pochylone nad biżuterią wykonaną z włosów.

 

Fot: Składanie autografów.

 

Fot: Pamiątkowe zdjęcie i miłe spotkanie po latach z moim ulubionym wykładowcą.

23:43, aguda1979 , Imprezy
Link Dodaj komentarz »
Krawiec damski - krótka historia kroju sukien w XIX wieku

18 stycznia 2013 w Klubie Kostiumologii i Tkaniny Artystycznej przy Warszawskim Oddziale Stowarzyszenia Historyków sztuki odbyło się spotkanie z Katarzyną Janiszewską. Katarzyna zaprezentowała tajniki swojego krawiectwa. Mieliśmy okazję zajrzeć pod suknię XIX wiecznej damy i zobaczyć co jest pod nią ukryte. Zrekonstruowane stroje zaprezentowane zostały na manekinach, modelkach i samej autorce. Katarzyna Janiszewska jest także autorką strony www.kajani.pl. Serdecznie pozdrawiam i polecam!

 

Katarzyna Janiszewska ze swoją modelką w sukniach z XIX wieku.

Fotografie: Agnieszka Monika Mazur

23:18, aguda1979 , Imprezy
Link Dodaj komentarz »
środa, 21 listopada 2012
Osiemnastowieczne ubiory teatralne od podszewki
„Kostiumowe pamiątki teatru warszawskiego - o ubiorach XVIII-wiecznych...” Wykład o modzie teatralnej w Muzeum Narodowym w Warszawie, który odbył się 21 października 2012 roku.
piątek, 24 lutego 2012
Moda Art Deco dzisiaj – między rekonstrukcją a inspiracją - wykład

Moda Art Deco ma wielu entuzjastów. Odtwarzanie ubiorów z minionych epok to rodzaj wyzwania. W referacie przedstawiony zostanie podział na rekonstrukcje i interpretacje stylu minionych epok w ubiorze. Scharakteryzowane zostaną główne problemy i wyzwania stojące przed rekonstruktorami: wybór wzorów, odpowiedni dobór tkanin, kroju i technik krawieckich.

Pojawienie się Art Deco w modzie spowodowało jej wielkie przeobrażenie i tym samym historyczny krok w nowoczesność. Dziś, gdy często futuryzm jest wyznacznikiem tego, co awangardowe czy nowoczesne, wzornictwo międzywojenne powraca jako jedna z retro inspiracji, lecz  raczej o współczesnym charakterze. Do stylu Art Deco chętnie sięgają współcześni projektanci i kostiumografowie. Ich interpretacja stylu stanowi ważny element współczesnej mody: sięgającej zarówno do dawnego rzemiosła krawieckiego, projektowania i zdobnictwa tkanin. Referat podejmuje zagadnienie wpływu stylu Art Deco na współczesnych projektantów mody

Wykład 24.02.2012, godz. 17.00, mgr Agnieszka Mazur-Gadzinowska, "Moda Art Déco dzisiaj – między rekonstrukcją a inspiracją"

Spotkanie połączone będzie z prezentacją oryginalnych ubiorów i akcesoriów z tego okresu. Chcielibyśmy prosić uczestników KK o przyniesienie obiektów z własnych zbiorów.

Wykład odbędzie się w siedzibie Warszawskiego Oddziału SHS (Rynek Starego Miasta 27)

00:24, aguda1979 , Imprezy
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 17 sierpnia 2010
Warszawski szyk - wystawa
Od 29 kwietnia trwa wystawa pt.„Warszawski szyk" obejmująca ubiory i akcesoriów z 1. połowy XX w. z kolekcji Muzeum Historycznego m.st. Warszawy. Wystawa potrwa do 17 października 2010 roku.