poniedziałek, 11 kwietnia 2011
Kostiumy w "Ślubach Panieńskich"

W co ubrani są bohaterowie filmu „Śluby Panieńskie” (2010 r)? Kostiumografem w filmie była Małgorzata Moskwa - Braszka, mająca na swoim koncie kostiumy do wielu filmów m.in. "Przedwiośnie" z 2001 r.

Fredro to twórca romantyczny. Sztuka pisana była w okresie 1827 – 1832. Zatem nurt patriotyczny i romantyczny przewija się także w strojach bohaterów.

Albin (Borys Szyc) ubrany w koszulę a na nią ma zarzucony czarny kontusz. Nie noszono takiego zestawienia. To tak jakby płaszcz nałożyć na bieliznę...

Gustaw (Maciej Stuhr) w eleganckim ubiorze na modę francuską. Koszula z postawionym kołnierzem, nie zawiązana chusta krawat, wzorzysta kamizelka.

Albin w kontuszu, widoczny pas kontuszowy obok Gustaw w modnym fraku, kamizelce i pantalonach sukiennych, cylinder na głowie.

 

Gustaw lubuje sie w eleganckich modnych ubiorach na modę francuską o frakowym kroju.

 

Journal des Dames et des Modes 1819 nr 27

"Suknia kroju francuzkiego lub angielska naśladująca modę; z nia razem podlega różnym odmianom, co do kroju guzików, koloru sukna. Czarny i granatowy najużywańszy teraz. strój polski ledwie gdzie ujrzy na ziemi polskiej, same tylko świecą sie fraczki" - skarżył sie Łukasz Gołebiowski w swej książce "Ubiory w Polszcze" (Warszawa 1830 r.)


Wiecej strojów narodowych - ubiory kontuszowe założone na żupany, czapki szlacheckie.

Panie noszą stroje empirowe. Charakterystyczna podwyższona talia.


Tygodnik Wileński. – T. 3 (1822). – Dodatek do nr 4

 

Fotografie: www.filmpolski.pl

Ryciny: zbiory BUW