Blog > Komentarze do wpisu
Ubiory epoki brązu

W epoce brązu tkaniny były już rozpowszechnione. Przyczynił się do tego postęp w technice tkackiej – do  poziomo umocowanej żerdki drewnianej przywiązywano nitki, obciążone na końcach, w celu naprężenia nitek. Wielkim postępem było wynalezienie ramy tkackiej, na której naciągano osnowę – nić długości tkaniny . Pierwotnie przeplatano włókna bez żadnych pomocniczych przyrządów.

Tkano małe kawałki, które następnie zszywano. Dopiero w epoce brązu zaczęto kroić tkanine z większych kawałków.

Tkaniny barwiono naturalnymi barwnikami. Stosowano kolory: niebieski (olcha karłowata, jagody bzu, urzet barwierski), czerwony (marzanna), liliowy( czarne jagody), żółty (rezeda), żółtopomarańczowy (kocanka piaskowa). Natrafiono na barwniki: fioletowy, brązowy, zielony. W późniejszych okresach stosowano prążkowane tkaniny – wełniane. Barwniki były nietrwałe, po pewnym czasie utleniały się a kolor tracił na intensywności. Tkaniny zdobiono za pomocą broszowania – dodając w niektórych miejscach dodatkową nic wątku innego koloru.

Pozostałości z epoki brązu z Egted z terenów Danii. Na strój kobiecy składają się: spódnica ze sznurków, zamocowanych w talii paskiem z okrągłą metalową tarczą. Wełniany kaftan z rękawami zszyty z jednego kawałka tkaniny.

 

 

Wełniany kaftan pochodzi z Borum w Danii. Datowany na wczesna epokę brązu. Pas z chwastem i krótka spódnica, z której zachowały się jedynie resztki.

 

Ubiory z terenów o zimnym klimacie wykonywane były z futer, często zdobionych haftami lub muszlami.

 

Na stopy zakładano buty ze splecionych sznurków.

 

Niektóre buty przypominały indiańskie mokasyny i były wykonane ze skóry.

Biżuteria wykoywana ze znalezionych kamieni oraz z brązu.

 

piątek, 11 grudnia 2009, aguda1979

Polecane wpisy