Blog > Komentarze do wpisu
Renesansowe suknie

Oto kilka moich ulubionych stylizacji. Suknie renesansowe z mojej szafy.

Elżbietańska suknia renesansowa. Gorset z wzorzystego adamaszku wiązany na plecach. Długa koszula z koronkowym mankietem.

Rękaw z różowego wzorzystego jedwabiu. Spódnica spodnia z kremowego adamaszku bawełnianego. Suknia wykonana na podstawie opisów z ""Patterns of Fashion: the cut and construction of clothes for men and women 1560 - 1620" Arnold Janet.

Renesansowa suknia z epoki Tudorów. Suknia wykonana z rózowego aksamitu i bordowego adamaszku. Ręcznie wykonane guziki. Góra sukni (bodice) z krótkim rękawem i stojącym kołnierzem. Długa koszula (chemise) z koronką na mankiecie. Nakrycie głowy - czepiec angielski według mody francuskiej (French Hood). Wykonany na podstawie "Costume: 1066-1990s" John Peacock i malarstwa Holbaina.

Angielski czepiec renesansowy, według mody francuskiej (French Hood). Wykonany z różowego i czarnego aksamitu. Wykonany na podstawie portretów Holbaina.

Angielski czepiec renesansowy, według mody francuskiej (French Hood). Wykonany z różowego aksamitu, kaprur z wzorzystej tkaniny w lilie. Wykonany na podstawie portretów Holbaina.

Stroje znalazły sie na wystawie na Zamku w Janowcu.

http://www.agnieszkamazur.com/index.php?show=exhi&lng=pl

http://www.muzeumnadwislanskie.pl/index.php?r=396&l=pl&id=1145&x&PHPSESSID=2fcd6e4ecfd94db4ac8a425802825936

Archiwum:

Agnieszka szyje historycznie

2006-07-27

Zobaczycie, jak wygląda barokowy żupan albo średniowieczna przeszywanica. W sobotę o godz. 12 w Muzeum Zamek w Janowcu otwarta zostanie wystawa rekonstrukcji strojów historycznych, które wyszły spod igły Agnieszki Moniki Mazur

Agnieszka Monika Mazur jest magistrem sztuki, ukończyła Wydział Artystyczny UMCS (dyplom z grafiki u prof. Zdzisława Niedźwiedzia). Pracę magisterską pisała o ubiorze kobiecym w malarstwie XIV-XVII wieku i obecnie robi doktorat z dziedziny kostiumologii w Instytucie Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Od 2000 roku działa z zapałem w Stowarzyszeniu Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej (i dla przyjaciół z Chorągwi szyje historyczne stroje).

Żupan uszyła, wzorując się na portrecie Łukasza Opalińskiego z 1640 roku. Żupan jest z czerwonej wełny, zaś jego guziki - z końskiego włosia. XV-wieczna przeszywanica charakteryzuje się wysoką, chroniącą kark stójką. Można do niej wkładać zbrojniki sztabkowe lub ręce płytowe. Szczegóły do zobaczenia i poznania w Janowcu. Na wystawie znajdzie się kolekcja ubiorów średniowiecznych z XIV i XV wieku, angielskich ubiorów renesansowych i ubiorów barokowych. Wystawa czynna do 15 sierpnia.

Grzegorz Józefczuk

http://miasta.gazeta.pl/lublin/1,36651,3512461.html

Rycerze walczą damy stroje oglądają

KULTURA

28.07.2006

II LUBELSKI TURNIEJ RYCERSKI NA ZAMKU W JANOWCU

W sobotę i niedzielę na zamku w Janowcu odbędzie się II Lubelski Turniej Rycerski, jedno z największych tego typu wydarzeń na Lubelszczyźnie.

Organizatorzy, Stowarzyszenie Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej oraz Muzeum Nadwiślańskie Oddział Zamek w Janowcu, liczą na przyjazd około 150 uczestników oraz rzeszy turystów z całego kraju. Atrakcyjny program pokazów – skierowany nie tylko do osób zainteresowanych kulturą rycerską, ale również do rodzin z dziećmi – wzbogacony został o wyjątkową wystawę kopii strojów historycznych Agnieszki Mazur.
Scenerię turnieju stanowić będzie janowiecki zamek. Jego budowniczym był Mikołaj Firlej, hetman wielki koronny, który na początku XVI wieku wzniósł zamek w typie nowożytnej obronnej fortecy. Turniej w Janowcu jest nawiązaniem do tej tradycji.
Dwudniowy program wypełnią przede wszystkim zmagania przedstawicieli bractw rycerskich, specjalizujących się w obyczajach epoki średniowiecza i czasów nowożytnych. Pierwszy dzień turnieju przebiegnie pod znakiem średniowiecza, drugi natomiast przeniesie widza w czasy Polski szlacheckiej. Zaprezentowane zostaną inscenizacje historycznych zabaw i gier. W czasie gdy rycerze będą walczyć, damy mogą obejrzeć wystawę kopii strojów historycznych, która zostanie otwarta w salach janowieckiego oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu. Autorką jest Agnieszka Monika Mazur.
– Od 2000 roku działam w Ruchu Rycerskim jako członek Chorągwi Rycerstwa Ziemi Lubelskiej – przedstawia się Agnieszka. – Moje zainteresowania rycerstwem od początku wiązały się z historią ubioru i kostiumologią – mówi autorka wystawy.
Zobaczymy ubiory średniowieczne, renesansowe i barokowe, m.in. z kręgu kultury angielskiej. Do uszycia strojów użyto naturalnych tkanin: sukna, wełny, adamaszku, lnu, jedwabiu. – To absolutne dzieła sztuki – zachęca Romana Rupiewicz z muzeum w Janowcu.
Ceny biletów na turniej: 8 zł normalny, 6 zł ulgowy. Parking – 5 zł.

Andrzej Molik

PROGRAM TURNIEJUSobota 29 lipca

 • 10.00 – Powitanie przybyłych gości – Rynek w Janowcu
 • 11.00 – Prezentacja pocztów przybyłych bractw rycerskich – dziedziniec zamku
 • 12.00 – Otwarcie wystawy strojów historycznych Agnieszki Mazur – sale domu północnego na zamku
 • 12.00-19.00 – Turniej łuczniczy i Turniej bojowy – majdan przed fosą zamkową; Zabawy plebejskie – dziedziniec zamkowy; Melee – rycerska gra drużynowa – majdan przed fosą; Krąg honoru, Krąg zdrady – zmagania rycerskie – dziedziniec; Oblężenie zamku, bitwa o most; Pokazy scenek rodzajowych i tańca – dziedziniec.

  Niedziela 30 lipca
 • 10.00-16.00 – Ciąg dalszy Turnieju łuczniczego; Turniej miecza renesansowego; Zabawy kozackie; Turniej bojowy szabli; Pokazy walk, scenek i tańców; Bitwa; Pożegnanie gości. Zakończenie. TAM
 • http://www.kurierlubelski.pl/module-dzial-printpub-tid-9-pid-28399.html

  wtorek, 11 sierpnia 2009, aguda1979

  Polecane wpisy